Portal Świat Zdrowia:
| Rejestracja
Regulamin

Sekcje tematyczne

Świat Zdrowia
Świat Kardiologii i Diabetologii
Kardiologia
  Diabetologia

Strefa ekspercka

Porady medyczne i zdrowotne

Michał Sroka

dr n. med. Internista, diabetolog

Wieloletni specjalista, ekspert w dziedzinie diabetologii. Pracuje na Oddziale Nefrologiczno-Diabetologicznym Szpitala Wojewódzkiego we Wrocławiu.


Powrót do eksperta

Chcesz zadać pytanie ekspertowi?

Przyczyna zachorowania na cukrzycę | 2012-06-06 09:39:24

Dzień dobry chciałam zapytać co może być przyczyną cukrzycy u 55 letniej kobiety. Pytam w imieniu mojej cioci. Nie jest ona otyła a wiem, że to jest "główna" przyczyna cukrzycy u osób starszych. Nie jest też jakaś wychudzona, powiedziała bym, że jest przeciętna. Nie pije alkoholu anie nie pali papierosów- nie ma nałogów. Ale całe życie wykonywała bardzo ciężka fizycznie pracę i nie najlepiej się odżywiała,do tego dochodziła dość duży stres (mąż alkoholik). Czy taki nazwijmy to "ciężki " fizycznie i psychicznie tryb życia mogła się przyczynić to wystąpienia cukrzycy.

Witam. Nie można jednoznacznie określić przyczyny zachorowania na cukrzycę u konkretnej osoby. Składają się na to uwarunkowania genetyczne ("rodzinne"), stopień otyłości, ilość ruchu, wpływ innych leków. Brak otyłości i ciężka praca fizyczna zapobiegają cukrzycy. Przewlekły stres, palenie papierosów, nadciśnienie raczej sprzyjają. Być może ciocia ma cukrzycę typu LADA. Jest to ta sama cukrzyca na którą chorują dzieci ale która wystąpiła u osoby starszej. Jest wówczas chorobą "niezawinioną".  Niestety diagnostyka w takim przypadku nie jest łatwa i dla wiekszości ośrodków - mało dostępna. Skupiamy się raczej na prawidłowym leczeniu pacjenta co całkowicie wystarcza. Serdecznie pozdrawiam.

Chcesz wyrazić swoją opinię? Dodaj komentarz

Zasady dodawania komentarzy
Nick/pseudonim: Gość
Chcesz używać stałego nicka? lub Zarejestruj

Pozostało znaków: 5000

Zasady dodawania komentarzy Zasady dodawania komentarzy


1. Komentarze mogą dodawać zarówno zalogowani, jak i niezalogowani użytkownicy.

2. Wszystkie komentarze podlegają moderacji. Wpisy naruszające regulamin serwisu zostają usunięte i nie podlegają publikacji w portalu.

Moje kontozwiń

Aby korzystać z Mojego Konta lub zarejestruj!

Newsletter

Zawsze najświeższe informacje! Nowe opinie na interesujące Ciebie tematy. Zapisz się na newsletter.